Nehéz napok várnak a parlagfű-allergiában szenvedőkre

Nehéz napok várnak a parlagfű-allergiában szenvedőkre

Forrás: OKI

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az idén jelentős parlagfűpollen-terhelést kell elviselnie annak a mintegy 2,5 millió embernek, akik Magyarországon parlagfű allergiától szenvednek – mondta Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója hétfőn az M1-en.

Az MTI szerint a főigazgató mindezt azzal magyarázta, hogy az időjárás kedvez a növény fejlődésének, így már elkezdődött a parlagfű virágzása és ezzel együtt a pollenképződés is. Gyuricza Csaba hozzátette, a parlagfű a megművelés alatt álló területeket veszélyezteti, Magyarországon pedig több mint 4 millió hektár szántóterület található. Kiemelte, hogy a gyérítés a földhasználók, földtulajdonosok feladata.

Példaként említette, hogy a parlagfűre érzékenyek számára már légköbméterenként 30-40 pollen is problémát okoz, egy igazán fertőzött időszakban azonban a pollenek száma légköbméterenként 700 és 800 között mozoghat. A főigazgató a Kossuth rádió 180 perc című műsorában felidézte, hogy július 1-jén indult az országos parlagfű felderítés, amelyben a többi között az Országos Rendőr-főkapitányság is részt vesz, helikopterek segítségével.

Az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) naponta térképes előrejelzést készít a pollenhelyzetről, amely itt elérhető. Adataik szerint az ország területének nagy részén magas lesz a pollenterhelés a napokban, a képen a keddre előrejelzett helyzet látható.

Az OKI már több mint egy hete jelezte:  az idei parlagfűszezonra jellemző a korai pollenszórás, a hatékony védekezés érdekében az allergiásoknak javasolt mihamarabb felkeresni orvosukat.

Magas parlagfűpollen-koncentráció esetén és megfelelő gyógykezelés hiányában az allergiásoknak olyan tüneteik lehetnek, mint tüsszögés, vizes orrfolyás, orrviszketés, orrdugulás (és emiatt esetleges alvászavarok), garatviszketés, fülviszketés, könnyezés, szemviszketés, „piros szem” (kötőhártya-gyulladás), szemfáradékonyság, továbbá fáradtság és levertség érzés, nagyobb alvásigény.

Hozzászólna? Várjuk Facebook-oldalunkon.