„Az ÁSZ is dühönghetne az egészségügyi állapotok miatt”

„Az ÁSZ is dühönghetne az egészségügyi állapotok miatt”

Domokos László (Fotó: Wikipédia/WikiDani1157)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke szerint több kórház esetében tapasztalták, hogy hiába a hivatal jelentése a tapasztalt törvénysértésekről, az intézmények továbbra sem tartják be a rájuk vonatkozó előírásokat.

Úgy tűnik, hogy Domokos László az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke évente megnyilvánul a magyar egészségüggyel kapcsolatban? tavaly a Magyar Időknek jelentette ki, hogy az ágazatról és az egészségügyi intézményekről maximum az anarchia és a botrány szavak jutnak eszébe. Most a Népszavának adott interjút, melyben kitért most is az egészségügyi intézményekre, az ott tapasztalt helyzetre. Mint elmondta, az ÁSZ megfelelő szintű képviselettel vett részt a Magyar Kórházszövetség konferenciáin – utóbbi kelt ki a leghangosabban Domokos kijelentéseivel kapcsolatban –, amelyeken megosztották az ellenőrzésekkel kapcsolatos tapasztalataikat.

„A kórházszövetség egri kongresszusán valóban ott volt az egyik vezetőtársam, akinek előadására a közönség meglehetősen dühösen reagált. Ha az a kérdés, ki a dühösebb, akkor mondhatom, hogy az ÁSZ is lehetne elég dühös, de nem ez a dolga. Ezen a feszültségen akkor tudunk továbblépni, ha az egészségügyi intézmények gazdálkodásának alapfeltételét, a szabályossági kérdéseket rendbe tesszük. Most éppen a minap nyilvánosságra hozott két újabb – az országos kardiológiai intézetről és a váci kórházról szóló – jelentésünk esetében ugyanazok a törvénysértések jöttek elő, mint eddig mindig: nem tartják be a rájuk vonatkozó előírásokat” – állította a lapnak adott interjújában az ÁSZ-elnök.

Domokos elmondta, a kórházak működtetésére az intézkedési tervek elkészülnek. A legutolsó öt utóellenőrzésénél ugyanakkor nem találtak lényeges elmozdulást. A jogkövető magatartás, a korrupció elleni fellépés, a számviteli rend betartása, valamint a vagyonnal való elszámolás tekintetében nem javítanak érdemben az intézmények az ÁSZ első embere szerint. Arra a kérdésre, miszerint a számvevőszék kéréseinek teljesítésére egy kórházi főigazgató szerint minimum nyolcvan emberre lenne szüksége, Domokos kijelentette, vitatja, hogy ez igaz lenne.

A kórházak harmadában nincs klíma a központi műtőben | Magyar Hang

Alig telt el néhány hét azóta, hogy a Magyar Hang a kórházakban lévő klímák hiányára hívta fel a figyelmet, a Magyar Kórházszövetség már végzett is egy gyors felmérést az egészségügyi intézményekben. A megkeresett 108 kórházból mintegy 46 válaszolt, miután nyár van, ez nem is tekinthető rossz aránynak.

„Vitatom, hogy a kórházakban ehhez nyolcvan emberre lenne szükség, hiszen például Göd városának vagy Bucsa községének is ugyanilyen rendszert kell fölépítenie. Ha ez probléma, akkor – a Kásler Miklós miniszter úrral néhány hónapja megkötött együttműködési megállapodás alapján – a kórházszövetség kezdeményezhet jogszabály-módosítást és kérhet ehhez finanszírozást. Úgy tudom, ezt eddig hivatalosan nem tették. De úgy gondolom, nem vitatja ön sem, és az olvasók sem, meg a kórházi vezető sem, akit idézett, hogy a korrupció elleni fellépés feltételeit meg kell teremtenünk az európai jogi környezetben vállalt kötelezettségeinknek megfelelően” – közölte. Domokos mindehhez hozzátette, kétségtelen tény, hogy a kórházi szektoron kívül is léteznek hasonló gondok, hiszen a múzeumi ügyekben, vagy a szociális intézményeknél ugyanazt állapították meg, mint a kórházak esetében.

Az ÁSZ elnöke úgy fogalmazott, törvény írja elő, hogy a közpénz költését ellenőrizni kell Magyarországon, és szerinte az általa vezetett szervezet ezt a feladatát tölti be.

„Nem a betegellátást, hanem a pénzügyi és vagyongazdálkodási szabályok betartását ellenőrizzük. Szerintem akkor nagyobb baj lenne, ha az ÁSZ nem ellenőrizné a kórházakat. Mindenkinek az az érdeke, hogy a kórházak törvényesen működjenek”

– fogalmazott Domokos, aki visszautasította, hogy az ellenőrzésekkel politikai megrendeléseket teljesítenének. – „Arról sem a kormányzattal, sem az aktuális miniszterekkel nem egyeztetünk, hogy mit és hogyan kellene ellenőrizni. Az elmúlt kilenc évben két olyan terület volt, amire a kormányzat határozottan felhívta a figyelmünket. Egyik a roma ügy, a másik pedig az orvosi kamaráé volt.”

Domokos arra a kérdésre, miszerint itthon a szabályozási környezet jó, csak a kórházigazgatók tehetnek arról, hogy nem teljesítenek megfelelően, azt válaszolta, megfogalmaztak számos javaslatot, amelyek után a parlament és a kormány hozott is módosító intézkedéseket, és egyértelmű a számára, ha az intézmények legalább ezeket a jogszabályokat betartanák, jobb állapotok lennének. Fontos, hogy az intézmények működése átlátható legyen. A kórházigazgatók naponta hágják át a számviteli törvényt, amikor aláírják azokat a számlákat, amelyekre már biztosan nincs pénzük, hiszen vagy ellátják a beteget, vagy áthágják az előírásokat. Domokos ezzel is tisztában van, de ugyanakkor súlyos törvénysértéseknek tartja ezeket.

„A kórházi orvosoknak gyógyítaniuk kell a saját sztenderdjeik szerint, a gazdasági egységeknek pedig, azaz a kötelezettségvállalóknak be kell tartani a gazdálkodási szabályokat, a pénzügyi protokollokat. A számviteli, a nemzeti vagyonról, az államháztartásról szóló törvényt a múzeumoktól az önkormányzatokon át, az oktatási intézményektől az egészségügyi intézményekig, mindenkinek feladata betartani. Tehát ezek nem speciális szabályok. Ha egy ágazatban notórius módon megszegik a törvényeket, az lehet másként nevezni, mint káosz és anarchia?”

– kérdezett vissza Domokos, aki elárulta, törvénytelen a kórházak Kincstár általi felmentése is, hiszen Magyarországon jogszabályt csak jogszabályalkotó alkothat, a Kincstár pedig nem az.

Az ÁSZ-elnök szerint mindig vannak év közben kifizetett és kifizetetlen számlák, így számára furcsa, hogy a köztudatban 43 milliárd forintos adósság szerepel, mint a kórházak tartozása, annak ellenére, hogy az adatot a Kincstár tette ki a saját honlapjára.

„A magyar jogszabályok szerint év végével kell csak hitelesen ezzel elszámolni, tehát ez egy likviditási adat lehet. Az ellenőrzésnél mi is csak az éves elszámolást nézzük, annak végén nem lehet nagyobb a pénzköltés, mint amit az éves költségvetési keret megengedett. Egy kórházigazgató is addig nyújtózkodhat ameddig a takarója ér” – közölte Domokos.

Hozzátette, a világon mindenhol látszik, hogy ezen a területen több pénzre van szükség, mint amennyi mindenkor rendelkezésre áll, így a konfliktusokra nincs igazi végleges megoldás. Véleménye szerint rendet kell tenni, és utána újra lehet gondolni a finanszírozást is.