Egy texasi bíró elutasította a Huawei Egyesült Államok elleni perkeresetét

Egy texasi bíró elutasította a Huawei Egyesült Államok elleni perkeresetét

A kínai Huawei telekommunikációs óriás kanadai központja

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A távközlési berendezések gyártásával, hálózatok kiépítésével és tanácsadással foglalkozó kínai vállalat egy 2018-ban érvénybe lépett amerikai törvény ellen nyújtott be keresetet, még tavaly márciusban. A jogszabály értelmében az amerikai szövetségi hivataloknak és intézményeknek tilos üzleti kapcsolatba lépniük a Huawei-jel.

Az MTI által is idézett Amos Mazzant kelet-texasi szövetségi bíró így indokolta a döntését: az amerikai kongresszusnak megvan a felhatalmazása arra, hogy megtiltsa szövetségi intézményeknek Huawei-termékek vásárlását.

– Szerződést kötni a szövetségi kormányzattal kiváltság, és nem alkotmányban garantált jog – írta 57 oldalas indoklásában a bíró. A Huawei elégedetlenségének adott hangot, és közölte: további jogi lépéseket fontolgat.

Elemzők arra mutattak rá, hogy a kínai cég lényegében az amerikai nemzetvédelmi törvény egyes részei ellen intézett kihívást. Az évente megszavazott jogszabály hatalmazza fel a szövetségi kormányzatot a katonai kiadásokra, és a 2018-ban elfogadott törvény megtiltotta, hogy szövetségi dollárok kerüljenek a Huaweihez és kínai riválisához, a szintén távközlési berendezésekkel foglalkozó ZTE Corporationhöz.

Szijjártó: A Huawei közreműködésével épül ki Magyarországon az 5G hálózat | Magyar Hang

A Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat közreműködésével épül ki Magyarországon az ötödik generációs (5G) hálózat – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Sanghajban, a Hungcsiao Nemzetközi Gazdasági Fórumon.

A csaknem egy esztendeig húzódó perben a Huawei jogászai egyebek mellett azzal érveltek, hogy megértik ugyan az amerikai kormányzat nemzetbiztonsági aggodalmait, de a cégre vonatkozó tiltást 2019-ben is tartalmazó törvény szerintük hamisan értelmezi a nemzet védelmének fontosságát, és egyben sérti a kínai nagyvállalat alkotmányos jogait is. A Huawei Amerikában érvényes esetleges alkotmányos jogainak mibenlétére nem tértek ki a perről nyilvánosságra hozott információk.

Még a múlt héten egyébként az Egyesült Államokban újabb vádat emeltek a Huawei és két amerikai leányvállalata, továbbá a vállalat kanadai házi őrizetben lévő pénzügyi igazgatója, Meng Van-csou ellen, ezúttal ipari-műszaki titkok eltulajdonítását célzó zsarolás gyanúja miatt