Török Gábor: Nem biztos, hogy minden döntés mögött valamilyen ördögi tervet kell látni

Török Gábor: Nem biztos, hogy minden döntés mögött valamilyen ördögi tervet kell látni

Török Gábor (fotó: Végh László)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Ez a diktatúra-vita ebben a helyzetben nagyon ártalmas, és az is, amikor az ellenzéket azzal vádolják, hogy a vírusnak drukkol – erről beszélt a Nyugat.hu-nak adott interjújában a politikai elemző annak kapcsán, hogy komoly indulatok csaptak fel a Fidesz által benyújtott „túlhatalomtörvény” kapcsán. Ez a jogszabály ugyanis lehetőséget adna a veszélyhelyzet meghosszabbítására és a rendeleti kormányzásra, ugyanakkor – ezt bírálja az ellenzék és jogvédők is – nem lenne a hatalom átadásának időkorlátja.

– Érdemes néha arra is gondolni, hogy itt egy olyan válság szakadt hirtelen a kormány nyakába, amellyel korábban még senki nem találkozott. Nem biztos, hogy minden döntés mögött valamilyen ördögi tervet, gonoszságot, politikai szándékot kell feltételezni – mondta.

Török Gábor nyilvánvalónak nevezte, hogy a rendkívüli helyzetek határozott vezetőket, rendkívüli döntéseket és ehhez szükséges kivételes eljárásokat igényelnek. Egy ilyen válsághelyzetben nem lehet a parlament döntésére várni, nem alkalmas a normál demokratikus ügymenet a gyors és hatékony válságkezelésre.

Ugyanakkor – folytatta – a rendkívüli felhatalmazás nem jelenthet időben korlátlan hatalmat, az ókori Rómában például a köztársaság idején a vészhelyzetben kinevezett diktátor különleges jogkörei fél év után megszűntek.

Török Gábor – ahogy fogalmazott – nem tudja értelmezni ennek a vitának a kapcsán azokat a mondatokat, hogy diktatúrát akar létrehozni a Fidesz, amelyet majd a járványveszély elmúlása után is életben tart. Részben azért, mert ha valóban diktatúrát akarna a miniszterelnök bevezetni, akkor azt eddig is megtehette volna és a járványveszély után is megteheti, hiszen a kétharmados többségével olyan alkotmányt írhat, amilyet csak akar. Másrészről viszont a politikai ellenfél ilyen mérvű diabolizálásának – ami sajnos a másik oldalon sem ritka –, a politikai hisztérián túl nem sok értelme és haszna van. – Összességében szerintem ez a diktatúra-vita ebben a helyzetben nagyon ártalmas, ahogy ártanak az olyan elképesztő mondatok is, amelyekben az ellenzéket azzal vádolják kormánypártiak, hogy a vírusnak drukkol – fogalmazott Török Gábor.