Nyugdíjas szervezet: 50 ezer forintos gyorssegélyt követel az időseknek

Nyugdíjas szervezet: 50 ezer forintos gyorssegélyt követel az időseknek

Fotó: Unsplash/Huy Phan

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Humánkatasztrófa fenyegeti a nyugdíjasokat, ezért az őket képviselők száját nem lehet befogni egy távoli egyheti plusznyugdíj ígéretével. A kisnyugdíjból nyomorgók most éhesek, most kell a pénz – fogalmaz az egyre súlyosabb krízishelyzet kapcsán a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa.

A NYUSZET lapunknak eljuttatott felhívásában továbbra is kéri a kisnyugdíjasok számára a már korábban követelt egyszeri, legalább 50 ezer forintos gyorssegélyt, és számos egyéb támogatást.

Nagyon kevésnek tartja az ellenzék a 13. havi nyugdíj néven bejelentett intézkedést | Magyar Hang

Élesen bírálta az ellenzék a parlamentben a miniszterelnök által hétfőn délben bejelentett intézkedések közül azt, hogy 13. havi nyugdíj néven legkorábban csak jövőre jutnak a nyugdíjasok egyheti plusz forráshoz. De szóvá tették azt is, hogy a szombaton megismert döntések részeként az önkormányzatoknak be kell fizetniük a gépjárműadóból befolyó pénzeket a járvány elleni védekezési alapba.

Annak ellenére, hogy a kormány – maga a miniszterelnök is – többször hangoztatta, hogy „Senkit nem hagyunk az út szélén”, úgy tűnik, a nyugdíjasokat a hatalom máris ott hagyta, s egészen jövő februárig nem is akar lehajolni értük – írja közleményben a hét nagy nyugdíjas érdekvédelmi szervezetet tömörítő NYUSZET. A szövetség nem elégedett Orbán Viktor miniszterelnök ígéretével, miszerint majd jövő februárban „ad” egyheti pluszt. „Ez most nem segít a kisnyugdíjból tengődő tízezreken, mert az árak most szöknek az egekbe, most kellene a segítség” – érvel Juhász László, aki a NYUSZET elnöki tisztsége mellett a Magyar Szakszervezeti Szövetség nyugdíjas tagozatának vezetője is. Ez az ígéret arra sem elég jó, hogy ideig, óráig elhallgattassa a korosztály képviselőit sőt, még hangosabban fogják kérni újra, meg újra a segítséget – szögezi le az elnök.  Juhász László emlékeztet: a szervezet legutóbb március elején hívta fel az illetékesek figyelmét a nyugdíjrendszer anomáliáira, különös tekintettel az alultervezett infláció miatti januári 2,8 százalékos éves nyugdíjemelés tarthatatlanságára. A jelzést a döntéshozók máig nem vettek figyelembe.

A nyugdíjasokon nyerészkedik a kormány | Magyar Hang

Úgy tűnik, csak szavakban áll a nyugdíjasok - azaz fő szavazórétege - mellett a Fidesz vezette kormány. A tavaly tavasszal készült 2019-es költségvetésben 2,7 százalékos áremelkedéssel számoltak, a nyugdíjak növelésére szánt összegnél is ezt az értéket vették figyelembe, így január elsejétől mindössze 2,7 százalékkal emelték a nyugdíjakat.

A járvány előrehaladtával viszont világossá vált, hogy az alacsony nyugdíjból élők, különösen a 70 év felettiek számára a pandémia nem csupán bezártságot, magas egészségügyi kockázatot, hanem – elsősorban az élelmiszerárak elszabadulása miatt – súlyos anyagi ellehetetlenülést is jelent.

Ezért a NYUSZET március 30-án nyílt levélben kérte a miniszterelnököt, hogy egyszeri 50 ezer forintos juttatással segítse a havi 150 ezer forint alatti nyugdíjból élőket, s kiemelt összeggel támogassa az ennél is alacsonyabb havi nyugdíjból tengődő idős embereket. Ez a további „vírusos hónapokban” megakadályozta volna a drasztikus áremelkedések miatti további elszegényedést. A kormány nem teljesítette a kérést, a miniszterelnök viszont büszkén jelentette, hogy februárban érkezik egyheti plusz nyugdíj. Ebből most nem lehet kenyeret venni – szögezi le keserűen Juhász.

A NYUSZET többek között támogatná a nyugdíjban és nyugdíjszerű ellátásban részesülők számára egyszeri, 50 ezer forintos juttatás kifizetését a 150 ezer forint alatti ellátásban részesülők számára. Ezen belül a havi 100 ezer forintot meg nem haladó összegű nyugdíjban részesülők – mintegy másfélmillióan vannak – „kiemelt összeget” kapnának. Emellett kérik a 2020. évi várható infláció költségvetésben történő 2,8 százalékról 4 százalékra emelését, és a különbözet azonnali és visszamenőleges kifizetését.