Szijjártó másra hárította a lélegeztetőgépek ügyét

Szijjártó másra hárította a lélegeztetőgépek ügyét

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter felszólal napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. május 18-án (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az Országgyűlés hétfői ülésén is szó volt a Magyar Hang múlt héten megjelent cikkéről, miszerint több járványkórház is lélegeztetőgép helyett olyan eszközt kapott, amely csak alvásfüggő légzészavarok, és egyéb tüdőbetegségek kezelésére alkalmas. Ráadásul elsősorban otthoni körülmények között. Az ügyet Szijjártó Péter hozta szóba.

Az elmúlt időszakban rendszeressé vált, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter napirend előtt számol be arról, mennyi egészségügyi védőfelszerelést szereztek be külföldről, illetve hogyan áll a védekezés. Ez ezúttal is megtörtént, a miniszter azonban – lapunk név szerinti említése nélkül – kitért egy bővebben ki nem fejtett témára is.

– Az elmúlt napokban orvosszakmai vitákról írt az magyar sajtó egy része. Az mindannyiunk számára nyilvánvaló kell, hogy legyen, hogy különböző eszközöket különböző ellátási fázisokban használnak. Amit az egészségügyi terület kér, mi azt megrendeljük, le is szállítjuk az európai szabványoknak megfelelően – fogalmazott a miniszter.

Félresikerült a lélegeztetőgép-beszerzés? Otthoni használatra tervezett légzést segítő készülékeket kaptak az intenzív osztályok | Magyar Hang

Habár Szijjártó Péter nem mondta ki, hogy a lapunk által feltárt ügyről és a lélegeztetőgépekről beszélne, nehéz másra gondolni. Már csak azért is, hiszen államtitkárától, Menczer Tamástól az ATV-ben is egészen hasonló érvelést lehetett hallani. A politikus a műsorban ugyanis elismerte: érkeztek légzést segítő készülékek a járványkórházak intenzív osztályaira, ám ezek beszerzését a Merkely Béla rektor által vezetett Semmelweis Egyetem koordinálta.

A miniszteri beszámoló után az ellenzéki képviselő kaptak szót. A párbeszédes Kocsis-Cake Olivió már sokkal konkrétabb volt. Egyértelműen rákérdezett, hogy mennyi lélgeztetőgép és mennyi légzést segítő gép érkezett.

Habár Szijjártó Péternek lehetősége volt reagálni az elhangzottakra, fel is szólalt, ezt a témát már nem érintette.

Lapunk állításait korábban egyébként alátámasztotta Lovas András aneszteziológus is egy hosszabb Faceboook posztban. Abban – többek között – úgy fogalmazott: „Összességben elmondható, hogy a beszerzők minden jóakarata ellenére a ResMed Lumis 150 lélegeztetőgép SARS-CoV-2 vírusfertőzöttek intenzív osztályos, non-invazív lélegeztetésére sem alkalmas. Ezt erősíti, hogy azon munkatársaim, akik intenzív osztályon dolgoznak, gépi lélegeztetéssel rendszeresen foglalkoznak, azok ugyanígy vélekednek.

„Ha Rákay Philip nem sértődik meg, én régebb óta tervezem a Petőfi-filmem”

„Ha Rákay Philip nem sértődik meg, én régebb óta tervezem a Petőfi-filmem”

Ha Petőfi egyszer csak felbukkanna 2024-ben, Orbán Viktornak nem is kellene olyan nagyon erőlködnie, hogy meggyőzze őt a NER igazáról – mondta a költő visszatéréséből féktelen szatírát gyártó animátor, aki szerint az alkotását talán még Bayer Zsolt is nevetgélve nézné. A YouTube-on két hete bemutatott videó nagyot megy, eddig több mint 110 ezren látták, és hamarosan jön a folytatás. Mitől különleges hely a Szondi utca, hogyan fordul „a teremtője” ellen Petőfi, mi a baj Gyurcsánnyal, miért gesztikulál olyan hevesen Tölgyessy Péter és hogyan lett ekkora a siker a videó? Erről kérdeztük az animáció alkotóját, aki örül a pozitív visszajelzéseknek, bár felkészült az ellenkezőjére is, őrzi anonimitását, a közönségtől pedig csak madártejet vár támogatásként.