Népszava: A járvány miatt sok daganatos beteg nem jutott diagnózishoz

Népszava: A járvány miatt sok daganatos beteg nem jutott diagnózishoz

Koronavírus idején a Szent László Kórház (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A koronavírus okozta válsághelyzet miatt több mint a felére esett vissza az orvos-betegtalálkozások száma az onkológiai páciensek esetében – derült ki csütörtökön azon a zártkörű online sajtóbeszélgetésén, amelyet a Népszava idéz fel. 

A rendezvényen ismertették az onkológusok körében végzett minapi felmérést, amelyben a gyógyítók jó része arról számolt be, hogy jelentősen csökkent az ellátást kérő új betegek száma.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy kevesebb lett a daganatos beteg, hanem azt, hogy sokan nem jutottak diagnózishoz – az ellátórendszer kényszerű leállása miatt. Az orvosok most arra számítanak, hogy a következő hónapokban tömegesen kerülhetnek a rendszerbe az ellátásra szorulók. A betegszervezet is tart attól, hogy olyan orvos-beteg találkozások is elmaradtak, amelyek indokoltak lettek volna, azaz lehetnek olyan rákbetegek, akiknek romlottak az életkilátásaik.

A kutatás részleteiről szólva B. Papp László, a Gyógyulj Velünk Egyesület szóvivője elmondta: óriásiak a különbségek abban, hogy kinek van esélye meggyógyulni a rákból. „Ez Magyarországon azon is múlik, hogy az illetőnek ki az orvosa, hol kezelik, milyen gyors a betegútja, mennyi idő alatt jut el a patológiára, a műtétre, illetve utána a kezelésekre. Ez nyilván függ a pácienstől önmagától, a lakhelyétől, a képzettségi szintjétől és a pénztől (például igénybe tud-e venni magánellátásokat, vagy sem).”

Eddig is nagy volt az esélyegyenlőtlenség, ami a járványidőszak alatt még inkább nőtt, hiszen most az agilis, tudatos betegek is nagyon nehezen tudtak eljutni kezelésekre. „Még a magánellátás jelentette egérút is bezárult többé-kevésbé.”

A fórumon Pajkos Gábor, onkológus főorvos, a Magyar Klinikai Onkológia Társaság elnöke, Kenessey Andrea, a Mellrákfórum egyik alapítója, kardiológus szakorvos, mellrák-túlélő és B. Papp László arra biztatta főként a nőket, hogy ne hanyagolják az egészségüket. 

A mellrák világszerte és Magyarországon is a nők leggyakoribb daganatos megbetegedése, hazánkban évente körülbelül 8000 új emlőrákos beteget fedeznek fel. A mellrák előfordulása 50-65 éves kor között a leggyakoribb, de ma már a fiatalabb nőket is egyre gyakrabban érinti. Becslések szerint élete során 10-12 nőből egynél nagy valószínűséggel kifejlődik emlődaganat.