2023-tól már Azerbajdzsánból is érkezhet földgáz Magyarországra

2023-tól már Azerbajdzsánból is érkezhet földgáz Magyarországra

Budapest, 2020. február 14. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Sahil Babayev, az Azerbajdzsáni Köztársaság munkaügyi és szociális ellátásokért felelős minisztere kezet fog, miután egyezményt írtak alá a magyar-azerbajdzsáni kormányközi gazdasági együttműködés vegyes bizottságának ülése után a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2020. február 14-én. MTI/Bruzák Noémi

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

2023-tól már Azerbajdzsánból is érkezhet földgáz Magyarországra, évente 1-2 milliárd köbméternyi - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.

Szijjártó Péter a magyar-azerbajdzsáni kormányközi vegyes bizottság ülését követő sajtótájékoztatón közölte: az azeri gázzal jelentősen nő az ország gázellátásának biztonsága, ugyanis több forrásból, több útvonalon érkezik majd az energiahordozó. Az azeri gáz vásárlását az tette lehetővé, hogy vége felé közeledik a déli gázfolyosó építése, valamint Azerbajdzsánban folyamatosan növelik a kitermelést, amely hamarosan meghaladja az évi 45 milliárd köbmétert - tette hozzá.

Azerbajdzsán nagy hangsúlyt helyez szállítási kapacitásainak növelésére, amely éves szinten meghaladja majd a 30 milliárd köbmétert - mondta a miniszter. Kiemelte a Mol és az amerikai Chevron megállapodását, amelynek nyomán a magyar olajtársaság 9,5 százalékos tulajdonrészre tett szert Azerbajdzsán legnagyobb offshore olajmezőjében, ráadásul a Mol ezzel a tranzakcióval közel 9 százalékos részesedést szerzett Azerbajdzsán, illetve a kaukázusi térség egyik legjelentősebb kőolajvezetékében.

Ez minden idők legnagyobb magyar befektetése a kaukázusi térségben - jelentette ki a miniszter, aki szerint ezzel a lépéssel új dimenzióba lépett a két ország gazdasági együttműködése.

Szijjártó Péter elmondta, hogy az azeri gazdaságban Magyarország szempontjából a másik kiemelkedő terület az energiaitalok piaca, ahol a Hell 60 százalékos részesedéssel bír.