Koronavírus: Meghaladja a százezret az amerikai halálos áldozatok száma

Koronavírus: Meghaladja a százezret az amerikai halálos áldozatok száma

Koronavírus – Egyesült Államok (Fotó: MTI/EPA/Erik S. Lesser)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem helyi idő szerinti szerda esti adatai szerint az Egyesült Államokban immár 100 ezer 411 ember halt meg az új típusú koronavírus okozta Covid-19 nevű betegségben. A járvány mind az 50 tagállamban szedett halálos áldozatot, és a Covid-19-ben elhunytak 80 százaléka 65 éven feletti volt. A járvány első halottját február végén regisztrálták, és eddig 385 ezer beteg gyógyult meg a körülbelül 1 millió 700 ezer diagnosztizált fertőzött közül – adja hírül az MTI.

Amerikai elemzések szerint a tagállamok két hónapig húzódó lezárásával – vagyis a kijárási tilalom, a szigorú óvintézkedések bevezetésével – az amerikai egészségügyi hatóságok „csak” időt nyertek a szükséges vírustesztek beszerzéséhez és a tesztelés beindításához, valamint a Covid-19-es betegek kezeléséhez szükséges orvosi eszközök biztosításához. Egyes egészségügyi szakemberek nem zárják ki azt sem, hogy ősszel a járvány újabb hulláma következik.

A járvány következtében az Egyesült Államok több mint 36 millió polgára maradt munka nélkül, nagyvállalatok és több évtizede sikeres áruházláncolatok kényszerültek csődeljárást kérni, és az amerikai gazdaság több ezermilliárd dollárban mérhető károkat szenvedett.

Ám mindezért elsősorban Kínát okolja Donald Trump elnök. A Pekinggel szembeni konfliktus egyik lépéseként az amerikai képviselőház szerdán szankciós törvénytervezetet fogadott el Kína ellen az ujgur kisebbség helyzete miatt. A demokrata többségű képviselőház 413:1 arányban szavazta meg a jogszabályt. Ugyanezt a javaslatot egy héttel korábban a szenátus már egyhangúlag elfogadta.

A törvénytervezet büntetőintézkedéseket követel a muzulmán vallású ujgur kisebbség tagjainak „tömeges internálásáért felelős kínai vezetők” ellen.

A jogszabályt eredetileg Marco Rubio floridai republikánus szenátor terjesztette elő, javasolva, hogy az ujgurok emberi jogainak megsértéséért felelős kínai kormányzati tisztségviselőktől vonják meg az esetleges amerikai beutazási vízum lehetőségét, valamint az amerikai kormányzat tanulmányozza további szankciók lehetőségét. A határozat egyben felkéri az amerikai külügyminisztériumot az emberi jogok megsértéséről szóló külön jelentés összeállítására is.