A „magyar életmódot” is megvédhetjük közérdekű bejelentéssel

A „magyar életmódot” is megvédhetjük közérdekű bejelentéssel

Az Országgyûlés plenáris ülése 2023. április 11-én. (MTI/Máthé Zoltán)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Kormánypárti többséggel, 118 igen, 23 nem és 24 tartózkodás mellett fogadta el keddi ülésén a parlament azt a kormány által benyújtott törvényjavaslatot, amely változtat a panaszokról és közérdekű bejelentésekről szóló eddigi szabályozáson. 

Mint az MTI írja, az alaptörvényben biztosított petíciós jog szabályozását, valamint európai uniós jogharmonizációs kötelezettségből fakadóan a visszaélés-bejelentési rendszer törvénybe foglalását és a bejelentők védelmére vonatkozó garanciákat is tartalmazza a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló törvény.

A törvény egyrészt magában foglalja a 2013-as panaszokról és közérdekű bejelentésekről szóló törvény érdemi részét. Ugyanakkor bevezeti a belső visszaélés-bejelentési rendszert is. Az uniós irányelv alapján a magánszférában a legalább kétszázötven embert foglalkoztatóknak lehetővé kell tenniük, hogy az alkalmazottak bejelenthessék az általuk tapasztalt jogsértéseket. Ehhez megfelelő kommunikációs csatornát kell működtetniük, a bejelentéseket pedig ki kell vizsgálniuk.

Az ennél kisebb, de legalább ötven főt foglalkoztató cégeknek közös belső visszaélés-bejelentési rendszert kell létrehozniuk, az ötven fő alattiakra ilyen kötelezettség nem vonatkozik. A jogszabály a rendszer működtetésével kapcsolatos garanciális szabályokat is tartalmazza. 

A közszférában is működtetni kell belső visszaélés-bejelentési rendszert, fő szabály szerint mindenhol, ám a tízezer főnél kevesebb lakosú önkormányzatok vagy az ötvennél kevesebb embert foglalkoztató intézmények mentesülhetnek alóla. A javaslat azt is lehetővé teszi, hogy több önkormányzat megosztva működtesse a rendszert.

A törvény tartalmazza az úgynevezett elkülönített visszaélés-bejelentési rendszer szabályait is. A külső bejelentések fogadására egy állami szervet kell kijelölni. A jogszabály garanciákat fogalmaz meg a bejelentők védelmére is, ennek egyik eleme a megtorlás tilalma, ami kimondja, hogy a bejelentés megtétele miatt nem érheti hátrány a bejelentőt.

A törvényszöveg azonban tartalmaz egy olyan új elemet is – hívja fel a figyelmet a Hvg.hu –, amelynek nem sok köze az uniós jogharmonizációs kötelezettségekhez, ám annál inkább a kormány politikai harcához: lehetővé teszik ugyanis azt, hogy a magyar életmód megvédéséhez fűződő közérdekre tekintettel tegyen valaki bejelentést. Itt két dolog számít újdonságnak: bejelentést lehet tenni a család alkotmányjogilag elismert szerepe, illetve a gyermekek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelem és gondoskodás, valamint születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogának kétségbe vonása esetén.

A jogszabály a kihirdetését követő hatvanadik napon lép hatálya.

Érdemes megjegyezni, hogy mindeközben a gyermekvédelminek nevezett törvény ügyében uniós kötelezettségszegési eljárás folyik Magyarországgal szemben.