Jámbor András: Elfogadhatatlan, hogy a parlamentet megkerülve hoznak törvényeket

Jámbor András: Elfogadhatatlan, hogy a parlamentet megkerülve hoznak törvényeket

Jámbor András sajtótájékoztatója 2023. március 4-én

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Elfogadhatatlannak nevezte Jámbor András, a Párbeszéd-Zöldek frakcióvezető-helyettese, hogy a kormánypártok a parlamentet megkerülve, néhány órával az ülés kezdete előtt terjesztenek be törvényjavaslatokat és -módosításokat. Az ellenzéki politikus vasárnapi online sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az Országgyűlés törvényalkotási bizottságában a héten több törvényt is átírtak a kormánypártok olyan módosító javaslatokkal, amelyeket alig pár órával a plenáris ülés kezdete előtt nyújtottak be.

Az MTI által is idézett Jámbor András azt mondta, ezek egyike bővíti azt a kört, amelyben Orbán Viktor meghatározhatja a kormánytagok, így a saját fizetését is. Mostantól a közigazgatási államtitkárok fizetése is „egy személyben a miniszterelnöktől függ és nem a parlament döntésétől” – jegyezte meg.

A parlamenti képviselő egy másik esetként jelezte, hogy Schadl György leváltását a végrehajtói kamara éléről több ellenzéki párt is kezdeményezte, hiszen az új végrehajtók csak Schadl előtt, a börtönben tehetnének esküt, hogy hivatalba léphessenek. „Ezt a Fidesz úgy oldotta meg, hogy elvette volna Schadl jogköreit”, de röviddel azután, hogy az ezzel kapcsolatos törvénymódosításról szavazott a bizottság, Schadl György lemondott – fűzte hozzá.

A budapesti 6. sz. országgyűlési egyéni választókerületet a parlamentben képviselő politikus arra is kitért, hogy szintén mindössze négy órával a parlament ülésének megkezdése előtt nyújtottak be a kormánypártok olyan javaslatot, ami „a teljes jogrendszert újraírja” a kormány Európai Unióval való megállapodása kapcsán. Jámbor úgy véli, ez a fajta törvényalkotás elfogadhatatlan, az Európai Unióval való megegyezés kapcsán éppen a széles társadalmi egyeztetés volt az egyik alapfeltétel, egy parlamentáris demokráciában az lenne az alap, hogy „törvényeket úgy hozunk, hogy a társadalom tisztában van azzal, mi áll ezekben”.