Több száz itteni vállalat jelzi a növekvő kínai jelenlétet Magyarországon

Több száz itteni vállalat jelzi a növekvő kínai jelenlétet Magyarországon

Kínai zászló (Fotó: Pixabay)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Beérni látszik a kormány által a 2010-es évek elején indított keleti nyitás politika: ma Magyarországon több mint 350 kínai vállalat van jelen, melynek kizárólagos és közvetlen tulajdonosai Kínában bejegyzett cégek vagy magánszemélyek. Az Opten céginformációs rendszer legfrissebb adatai szerint közel 600, kínai tulajdonnal is rendelkező cég működik hazánkban.

Ezek árbevétele több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében. A kínai vállalatok „legöregebb” tagja több mint harminc éves múltra tekint vissza, míg a legfiatalabbak éppen, hogy elkezdték működésüket. A 2010-et követő években alakult a kínai vállalatok több mint 85 százaléka, ami jól mutatja a megnövekedett érdeklődést Magyarország iránt. A vállalkozások 85 százaléka öt tevékenységi körben van jelen, amelyekből kiemelkedik a kereskedelem.

– A kereskedelem és az ingatlanügyletek statisztikai adatok nélkül is ismertek voltak, mint a kínai befektetők célpontjai, hiszen a magánszemélyek is könnyen szembesültek ezzel a hétköznapokban. A 2020 és az azt követő években alakult kínai cégeknél ugyan még mindig a kereskedelmi tevékenység a meghatározó, ellenben a feldolgozóipar egyre inkább látókörbe került, és a dobogó második helyét foglalja el az új cégek körében – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.

Az adatok szerint öt kínai vállalkozásból négy Budapesten működik, vagy székhelye itt található. Ezen kívül, a feldolgozóiparban tevékenykedő cégek közel kétharmada is Budapestre települt. A második legkeresettebb terület azonban nem Pest megye, hanem Csongrád-Csanád megye a kínai cégek körében, ahol a meghatározó tevékenység itt is a kereskedelem, de mellette a szálláshely-szolgáltatás a leggyakoribb.

A kínai vállalkozások 2022-ben 450 milliárd forintot meghaladó árbevételt realizáltak, ami több mint háromszorosa lett az azt megelőző év árbevételének. Az árbevétel 70 százaléka a feldolgozóiparból származott, és minden ötödik forint az építőiparból. A feldolgozóipar árbevétele 2021-hez képest megháromszorozódott, míg az építőipar közel kilencszeres növekedést ért el 2022-re.

Címkék: Kína, Opten, vállalat