Gulyás Gergely: A kormány intézkedései elegendőek lesznek

Gulyás Gergely: A kormány intézkedései elegendőek lesznek

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda Garibaldi utcai sajtótermében 2019. június 27-én (Fotó: MTI/Kovács Attila)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A kormány intézkedései elegendőek lesznek ahhoz, hogy fedezzék a koronavírus-járvány elleni védekezéshez szükséges költségeket és a lehető leghamarabb újra lehessen indítani a gazdaságot – nyilatkozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Az MTI által is idézett Gulyás Gergely hangsúlyozta, a járványügyi védekezés a költségvetésből komoly forrásokat, az országtól pedig komoly összefogást kíván. A kabinet annak jegyében állította össze a járvány elleni védekezési alapot, hogy az államnak először saját szervein kell kezdenie a takarékoskodást – mondta, majd kifejtette, a legtöbb pénzt, összesen 922 milliárd forintot ezért a tárcáktól vonják el, de emellett a pártoknak és az önkormányzatoknak is hozzá kell járulniuk a védekezéshez.

A miniszter kiemelte, a védekezésből, illetve a gazdaság újraindításának költségeiből azoknak a szektoroknak is részt kell vállalniuk, amelyek jó időben a gazdaság növekedéséhez járulnak hozzá és jelentős haszonra tesznek szert. „A kormány ezért tartja fontosnak, hogy a multinacionális kereskedelmi láncok és a bankok is hozzájáruljanak a közös felelősségvállaláshoz” – mutatott rá Gulyás Gergely. Közölte, a járvány elleni védekezési alapban jelenleg 663 milliárd forint áll rendelkezésre, de ez egy felülről nyitott összeg, mivel az egészségügyi védekezésnek nem lehetnek pénzügyi korlátai. Emellett a gazdaságvédelmi alapban, amely a gazdaság újraindítását szolgálja 1345 milliárd forint van most – tette hozzá.

Ellenzéki egység formálódik az oligarchaadó mellett - reagáltak a kormány bejelentésére | Magyar Hang

Tiltakoznak az ellenzéki polgármesterek az önkormányzatokat érintő elvonások miatt, szerintük ez az ellátást veszélyezteti.

Gulyás Gergely különösen fontosnak nevezte, hogy enyhítsenek azokon a bajokon, amelyekkel az emberek most szembesülnek, elsősorban akkor, amikor elveszítik a munkájukat. „A munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése ezért a legfontosabb” – jelentette ki. Hangsúlyozta, a hivatalos statisztikák szerint 30 ezerrel nőtt az álláskeresők száma, a helyzet azonban sajnos ennél rosszabb, amit az is mutat, hogy a korábbi több mint 70 ezer üres álláshelyből ma már kevesebb mint 50 ezer van szabadon, április eleje óta pedig naponta több mint négyezren veszítik el az állásukat.

– A kormány azt reméli, ha megállítani nem is, de jelentősen mérsékelni tudja ezt a folyamatot, a járvány után pedig nagy számban újra tudja teremteni a munkahelyeket – mondta Gulyás Gergely. A politikus megerősítette, a jelenlegi nagy nemzeti válsághelyzetben azt várják, hogy valamilyen nemzeti egység, politikai összefogás össze tudjon jönni. A tárcavezető ezért ismételten arra kérte az ellenzéket, hogy ne most próbálják megvívni a pártpolitikai vitákat.

– Tegyük félre a politikai ellentéteket és mindenki tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a járvány terjedését a lehető legnagyobb mértékben tudjuk megakadályozni – fogalmazott. Gulyás Gergely szerint a kormány azért csatlakozott azokhoz az országokhoz, amelyek nyílt levélben kérték az Európai Bizottság vizsgálatát a tagállamok veszélyhelyzetben hozott intézkedéseiről, hogy kiderüljön: a Magyarország elleni vádaknak semmilyen alapja nincs.

Gulyás Gergely: Bruttó félmilliós plusz juttatás az egészségügyi dolgozóknak „valamikor nyár elején" | Magyar Hang

A pártoknak az állami támogatásuk felét, de az önkormányzatoknak, bankoknak és multiknak is be kell fizetniük a védekezés elleni alapba.

A miniszter a műsorban aláhúzta, Magyarország az éltanulók között van azokban a kérdésekben, amelyeket a levélírók megfogalmaztak. Példaként említette, hogy az európai parlament zárt be és nem a magyar parlament, amely törvényeket tárgyal, és ahol számon kérhető a kormány. Kiemelte, a magyar kabinet azért támogat egy nemzetközi összehasonlító vizsgálatot, mert abból kiderül majd, hogy a magyar alkotmányos intézmények működnek. „Az Országgyűlés működése az alkotmány szerint nem korlátozható ebben az időszakban sem, az Alkotmánybíróság működése szintén folyamatos kell, hogy legyen, rendes országgyűlési választásokat és önkormányzati választásokat nem lehet elhalasztani” – sorolta Gulyás Gergely, aki kitért arra is, elegük van a kettős mércéből.