Tamás Attila

A meghasonlás anatómiája

A meghasonlás anatómiája

Egy dolog egészen biztosan elmondható: aki feláll a dobogóra, homlokára célkeresztet rajzolva, üzenve a hatalom kutyáinak, hogy ide lőjetek!, az opponálja ezt a rendszert.
Prométheusz

Prométheusz

Ma Orbán Viktor és a teljes Nemzeti Együttműködés Rendszerének működésmódja élő tanúságtétele a feldolgozatlan történelem, a soha le nem vont konzekvenciák gennyes sebhelyként való felfakadásának.
In memoriam Bicske

In memoriam Bicske

Ilyen pőrén, ilyen mezítelen gátlástalanságában ezt a hatalmat még nem láthattuk. Orbán Viktor évértékelő beszédéből, ugyan a sorok között és indirekt módon, de mégis olyan rideg őszinteség csapódott ki, hogy a komplett szociális ellátórendszer beleremegett.
Res Publica, avagy mérlegen a köztársaság

Res Publica, avagy mérlegen a köztársaság

Novák Katalin – és jó eséllyel a kormányzati apparátus releváns döntéshozói – a gondosan felkent gyermekvédelmi mázréteg alól kitörve kemény ökölcsapással vágta arcul a teljes magyar nemzetet, amit az kvázi egy emberként fogadott.
A szembenállás kiáltványa

A szembenállás kiáltványa

A hatalommal szembeni állandó kritikus attitűd fenntartása, vagyis, hogy vele szemben ténylegesen én legyek az oppozíció manifesztuma, minden magát valamennyire is komolyan vevő ember számára morális kötelesség.
A forradalmi emlékezet margójára

A forradalmi emlékezet margójára

A magyar néplélek legkevésbé sem a szabadságszeretet, sokkal inkább a házmestermorál jegyében áll. Itt az egyén nem a hatalommal szembeni kiállásal jelöli ki morális zsinórmértékét, hanem a hatalommal való kollaborálás és társunk önkényes megrendszabályozásának mámoros érzületével.
Feljegyzések a peremvidékről

Feljegyzések a peremvidékről

A késő modern opportunista és pragmatista ember számára a népgyógyítás mint hivatás, mint önmagáért tett és önmagát igazoló jóság elképzelhetetlen.
Emberek feketében

Emberek feketében

A Depeche Mode ezt az elemi életérzést mindig is artikuláltan szállította, de legkésőbb a Memento Mori óta tudjuk, hogy ebből popkulturálisan is – a szó legnemesebb értelmében – falrengető művészetet lehet csinálni.
Ha fájnia kell, hát hadd fájjon!

Ha fájnia kell, hát hadd fájjon!

Az albertirsai eset első ránézésre esetleges, egyéni drámának látszik. Közelebbről megnézve azonban világos, hogy jelzésértékű, mint minden ilyen eset.