A Fidesz visszavette Mohácsot, Karcagon nagyon elverte a Munkáspártot

A Fidesz visszavette Mohácsot, Karcagon nagyon elverte a Munkáspártot

Önkormányzati választás 2014. október 12-én, Budapesten (Fotó: Reuters/Szabó Bernadett)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Pávkovics Gábort (Fidesz-KDNP) választották polgármesterré a mohácsiak a Duna-parti városban vasárnap tartott időközi önkormányzati választáson. A választas.hu oldalon a szavazatok 100 százalékos feldolgozottságánál kiadott tájékoztatás szerint a polgármesteri tisztségre pályázó három jelölt közül Pávkovics Gábor 4708 szavazatot kapott, míg a múlt ősszel, az MSZP jelöltjeként megválasztott polgármester, Csorbai Ferenc, a Változást Akarók Nemzedéke Közéleti Egyesület (VAN) aspiránsaként 3369 voksot szerzett. Bernáth Csillára, a Mi Hazánk Mozgalom (MHM) jelöltjére 265 szavazat érkezett.

A Baranya megyei településen vasárnap önkormányzatiképviselő-jelöltekre is voksoltak, akik közül nyolcat közvetlenül, egyéni választókerületben választottak meg, míg három képviselő a kompenzációs listáról jutott be a testületbe. A nyolc egyéni választókerületi képviselő-testületi helyre 28-an pályáztak, köztük a Fidesz-KDNP, a VAN, az MHM jelöltjei és függetlenek.

Az eredmények szerint hat egyéni választókerületben a Fidesz-KDNP jelöltjeinek szavaztak bizalmat a mohácsiak, míg két képviselő a VAN színeiben szerzett mandátumot. A kompenzációs listáról Csorbai Ferenc és Gibizer László a VAN, míg Csizmadia Csaba a Fidesz–KDNP jelöltjeként jutott be a testületbe. A napközbeni – utolsóként közölt – adatok szerint a névjegyzékben szereplő 15 335 választásra jogosult 53,36 százaléka adta le voksát este fél hétig a város 23 szavazókörében. A szavazáson rendkívüli esemény nem történt a valasztas.hu szerint.

A választás,hu adatait böngészve megállapíthatjuk, hogy 2019 őszén, negyven százalék alatti részvétel mellett, mind a nyolc egyéni választókörzetet megnyerte a Fidesz–KDNP, méghozzá óriási fölénnyel, 62 százalék volt a leggyengébb eredmény, az átlag 70 környékén mozgott, de volt olyan, aki 89 százalékot kapott. Ezúttal egy képviselőjelöltjük gyűjtött 63 százalékot, a többi hat győztes eredménye 50 és 55 százalék között mozgott. Voltak kormánypárti jelöltek, akik szinte darabra ugyanannyi szavazatot kaptak, mint tavaly ősszel, a magasabb részvétel miatt azonban kevésbé lett elsöprő a győzelmük, vagy éppen vereséget is szenvedtek.

2019 őszén Csorbai Ferenc 1867 szavazatot kapott, de volt mellette 4076 érvénytelen voks.

Pávkovics Gábor megválasztott polgármester az eredményeket értékelő, a közösségi oldalán tett nyilatkozatában az MTI beszámolója szerint megköszönte választóinak hogy „az elmúlt húsz év stabilitásának, sikereinek és társadalmi nyugalmának folytatása mellett tették le a voksukat”. Hozzátette: ahogyan a városi közgyűlés tagjaként is tette, polgármesterként is minden mohácsiért fog dolgozni legjobb tudása szerint.

Az időközi választást azért kellett megtartani, mert a mohácsi képviselő-testület július elején – Pávkovics Gábor alpolgármester, képviselő előterjesztése alapján – kimondta feloszlását. Mohácson a 2019-es őszi önkormányzati választásokon Csorbai Ferenc (akkor még az MSZP jelöltjeként) azt követően válhatott a Duna-parti település polgármesterévé, hogy egyedüli ellenfele, a várost 1998 óta irányító, a posztért ismét induló Szekó József (Fidesz-KDNP) tavaly szeptember végén elhunyt, az őt indító szervezet pedig az idő rövidsége miatt mást már nem jelölhetett.

Bár az MSZP polgármesterjelöltjét akkor a DK, a Jobbik, a Momentum, a Fidesz is visszalépésre szólította fel, s utóbbi szervezet aláírásgyűjtésbe is kezdett ennek érdekében, Csorbai Ferenc egyetlen indulóként szerepelt a választáson; 1867 szavazatot kapott, míg több mint 4000-en érvénytelenül szavaztak a megjelent csaknem 6000 választópolgárból.

Pávkovics Gábor tavaly ősszel már az alakuló ülésen nyilvánvalóvá tette: amint a jogszabályok lehetővé teszik, szeretnék feloszlatni a testületet új helyhatósági választás kiírása érdekében. „Tartozunk a városnak azzal, hogy tisztességes, becsületes versenyben dőljön el az új polgármester személye” – mondta akkor a Fidesz-KDNP képviselője.

Karcag is a Fideszé maradt

Szepesi Tibort (Fidesz-KDNP) választották Karcag polgármesterévé a vasárnap tartott időközi önkormányzati választáson - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok megyei település jegyzője az MTI-vel.

Rózsa Sándor - a helyi választási iroda vezetőjeként - elmondta, hogy a polgármester-választáson a 15 ezer 808 szavazásra jogosultból 4214-en voksoltak, 123 szavazat érvénytelen volt. Szepesi Tibor (Fidesz-KDNP) 3690, Nagy József (Magyar Munkáspárt) 401 voksot kapott.

Az 5. számú egyéni választókerületben tartott időközi önkormányzatiképviselő-választáson 2033 helyi választóból 744 adta le szavazatát, 17 voks érvénytelen volt. A képviselői helyért induló négy jelölt közül Pintér Zoltán (Fidesz-KDNP) 552, Bodnár Csaba (független) 124, Tóth Csaba (Mi Hazánk Mozgalom) 33, Horváth Sándor Imre (Magyar Munkáspárt) 18 szavazatot szerzett.

Az időközi választást azért kellett kiírni, mert a korábbi polgármester, az 5. számú egyéni választókerület képviselője, Dobos László (Fidesz-KDNP) júniusban meghalt.

(MTI)