LMP: a Fidesz „sunnyog” az akkumulátorgyárak ügyében

LMP: a Fidesz „sunnyog” az akkumulátorgyárak ügyében

Tüntetők tiltakoznak Debrecen bevárosában a cívis város mellé telepítendő CATL akkumulátorgyár ellen 2023. március 4-én (Fotó: Magyar Hang/Szabó Zsolt László)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A Fidesz „sunnyog” és az EU-ra sem számíthatunk az akkumulátorgyárak ügyében – mondta Tetlák Örs, az LMP országos elnökségének tagja a párt Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatón vasárnap.

Az ellenzéki politikus szerint az Európai Bizottság és a magyar kormány nem rúgja fel azt a stratégiai szövetségét, melynek lényege, hogy Magyarország globális nagyvállalatok hulladéklerakója és összeszerelő üzeme. A bizottság a napokban azt állapította meg, hogy a magyar kormány 90 millió eurós állami támogatásával, amelyet a gödi Samsung gyárnak nyújtott, nincs semmi probléma. Ebből a döntésből kiderül, hogy az „akkumulátorgyarmatosítás” elleni küzdelemben „sem a magyar kormányra, sem az unió bürokratáira nem számíthatunk”.

– Az Európai Bizottságnak „tökéletesen” megfelel, ha a magyar kormány adófizetői pénzből támogatja a magyar termőföldek szennyezését, elvételét, a vizek mérgezését, olyan gyárakat, amelyek az életminőséget lényegesen rontó környezeti terhelést jelentenek – tette hozzá az LMP politikusa. Az MTI által is idézett Tetlák Örs kifejtette: az EU nem változtatni akar a magyar kormány gazdaságpolitikáján, hanem „kifejezetten” támogatja. „Vannak ugyan jogállami »keménykedések«, de a lényeg sosem változik: a bizottság a multinacionális vállatok és lobbicsoportjaik érdekeit képviseli és ezért támogatja a magyar kormány gazdaságpolitikáját, amely viszont kiszolgálja a centrumországok nagyvállalatait, például a német autógyárakat és a távol-keleti akkumulátorgyártókat” – vélekedett.

– Nem véletlen, hogy a Shell, a British Petrol, az Exxon Mobile és más fosszilis megoldásokban érdekelt multinacionális körök az elmúlt években 250 millió eurót költöttek az EU intézményeiben a szigorú klímacélok elleni lobbizásra. De idehaza is kormányzati hátszéllel működik az „akkumulátorlobbi”, s általában célt is érnek, mint most a gödi Samsung gyár ügyében – mutatott rá az ellenzéki politikus. Tetlák szerint „mivel sem az EU-ra, sem a magyar kormányra nem számíthatunk a gyarmatosítás elleni küzdelemben, ezért nekünk kell tovább küzdenünk” Magyarország, a gyermekeink jövőjéért.

– A Fidesz „sunnyog”, a parlamenti bizottságban nem jelennek meg, helyette „alákérdezős” beszélgetésekben hangoztatják a profitérdekeknek megfelelő érveket. Ezért várják a hazai zöldek, hogy a Nemzeti Választási Bizottság átengedje az LMP országos népszavazási kérdését, és ezért szerveznek tüntetést március 20-án Győrben a Győrszentivánban tervezett akkumulátorgyár ellen – jelentette ki vasárnapi tájékoztatóján Tetlák Örs.

Szombaton egyébként ezúttal a Momentum szervezésében tartottak demonstrációt Debrecen belvárosában a cívis város mellé telepítendő kínai CATL vállalat akkumulátorgyára ellen.