„Ilyen viharokat még nem láttam” – 51 millió amerikait sújthatnak a tornádók

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Több mint harminc halálos áldozatot követeltek a vasárnap és hétfőn pusztító tornádók az Egyesült Államok déli és délkeleti államaiban – írja az MTI.

Miközben a déli és a délkeleti tagállamokban már a pusztítás mértékét veszik számba, a viharzóna az Egyesült Államok keleti partvidéke felé mozdult. Az országos meteorológiai intézet hétfő esti jelentése szerint a déli Floridától az északkeleti Maine államig mintegy 51 millió amerikait sújthat a vihar, erőteljes széllökésekkel, özönvízszerű esőzésekkel és még több tornádóval.

Hétfőn este viharriadót adtak ki Virginiában, Washington szövetségi fővárosban, Marylandben és Pennsylvaniában.

Vasárnap és hétfőn Texastól Mississippin és Alabamán át Észak-Karolináig több mint hatvan tornádó pusztított. A forgószelek házak ezreit döntötték romba, fákat és villanypóznákat döntöttek ki, leszaggatták a villanyvezetékeket. Különösen súlyos károktól érkeztek jelentések Louisianából, Mississippi délkeleti vidékeiről, Georgia középső részéről. Arkansas-ban sokan az összeomló házak alatt lelték halálukat, Észak-Alabamában a szélvihar lerombolt egy templomot, amely később lángra is kapott, a Tennessee államban lévő Chattanooga városában csaknem 200 ház dőlt romba, és ketten maradtak holtan az épületek alatt, a Tennesse-völgyben több mint 150 milliméternyi csapadék hullott. A hegyvidékeken áradások és földcsuszamlások voltak.

Hétfőn este Texastól Maine államig csaknem egymillió 300 ezer fogyasztó volt áramszolgáltatás nélkül.

Tate Reeves, Mississippi kormányzója azt mondta újságíróknak: „hozzászoktunk a tornádókhoz Mississippiben, de ilyen viharokat még nem láttam". A kormányzó szükségállapotot rendelt el az állam egész területén. Kay Ivey, Alabama kormányzója felfüggesztette a társadalmi elkülönülésre vonatkozó szigorú előírásokat, Henry McMaster, Dél-Karolina kormányzója pedig az állam egyes megyéire hirdetett ki szükségállapotot.