Egy még át sem adott útszakasz is fizetős lesz januártól

Egy még át sem adott útszakasz is fizetős lesz januártól

Az M44-es Tisza-hídja (Fotó: Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő Zrt. Facebook-oldala)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Több eddig ingyenesen használható autópálya-, illetve autóútszakasz válik fizetőssé január 1-jétől. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. közleménye alapján fizetni kell majd az M4-es autóútnak az Abony és Törökszentmiklós-nyugat közötti szakaszáért is. Ez azért érdekes, mert ezt a szakaszt, benne az új Tisza-híddal, még át sem adták; az M4-esen haladó járműveknek Abony után jelenleg is vissza kell térniük az ország legbalesetveszélyesebb útjai között számon tartott 4-es főútra. A beruházó állami társaság, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. októberben még arról számolt be, hogy akkor tolták be az új hidat a folyó fölé. Mint azt a Magyar Narancs is észrevette, így ezen az Abony és Törökszentmiklós közötti szakaszon nem lesz díjmentes időszak, mint a többi frissen átadott gyorsforgalmi út esetében. A 27,3 kilométeres út átadását Palkovics László innovációs és technológiai miniszter 2022 tavaszára ígérte.

A tárcavezető rendeletmódosításával fizetőssé válik január 1-jétől az M30-as autópálya új szakasza Miskolc-észak és Tornyosnémeti közötti szakasza is (ugyanakkor az M30-as autópálya Miskolcot elkerülő szakasza továbbra is díjmentes marad). Díjköteles lesz továbbá az M76-os autóút Balatonszentgyörgy és Keszthely-Fenékpuszta közötti szakasza, az M85-ös autóút Sopron-kelet és Sopron-észak közötti szakasza.

A változások a Komárom-Esztergom megyei e-matrica-rendszert is érintik: az M1-es autópályán a 48-as km-nél lévő Szárligeti-csomópont és a 112-es km-nél lévő M1-M19 csomópont között lesz érvényes – írta a NÚSZ. A további díjköteles útszakaszokat tartalmazó lista az ITM Magyar Közlönyben olvasható rendeletében található.

Nem csupán ezek a változások érintik rosszul az autósokat. Azt ugyanis már novemberben közölte a NÚSZ, hogy drágulnak az autópályamatricák. Mint írták, az útdíjak az infláció mértékével növekednek. A táblázat szerint a személyautókra vonatkozó 10 napos matrica ára például 3640 forintról 3820 forintra drágul, a havi matrica díja 4970 helyett 5210 forintba kerül majd. A megyei matricák ára is nő, 5450 forintba kerülnek. További matricaárak a NÚSZ honlapján.

A szaktárca az átadott szakaszokkal büszkélkedik

A szaktárca különben hétfőn összegezte az MTI-hez eljuttatott közleményében az idén átadott új gyorsforgalmi utakat. Azt írták, hogy az M30 Miskolcról északra tartó szakaszának átadásával Magyarország elsőként építette ki a Via Carpatia közép-európai közúti folyosó összes rá eső elemét. A nyugati határszélen Sopron és Körmend után is magas minőségű út tart az osztrák határ felé. Már három megyén át autózhatunk a Békéscsaba bekötésére szolgáló M44-en.

A Via Carpatia gyorsforgalmi korridor Litvániától Görögországig hét országot fűz fel, a Balti-, az Égei- és a Fekete-tenger kikötői között teremt a régióból hiányzó észak-déli összeköttetést. A folyosó utolsó magyarországi eleme került a helyére azzal, hogy őszre teljes hosszban elkészült az M3-tól Miskolcon át a szlovák határig tartó M30. A borsodi megyeszékhely és Tornyosnémeti között megépült szakasszal Budapestről Kassára végig autópályán lehet közlekedni. A gyorsforgalmi út befejezésével Magyarország a teljes Via Carpatia kivitelezésének 2026-os határideje előtt öt évvel hiánytalanul elvégezte minden kapcsolódó feladatát. A korridor hazai szakasza az M30 után az M3 autópályán folytatódik, majd az M35-ön Debrecen felé kanyarodik, végül Berettyóújfalunál vált át az M4-re, Nagyvárad irányába.

Az M1 Hegyeshalomig tartó szakaszának kiépítésével 1996 óta működik az első ausztriai autópálya-kapcsolat. A nyugati szomszédokkal közös gyorsforgalmi összeköttetések száma három éven belül megháromszorozódhat. 2021-ben elkészült az M80 autóút Körmend-Rábafüzes szakasza. A határig vezető bő másfél kilométer forgalomba helyezésével be kell várni, hogy legkorábban 2024-ben a túloldalon megépüljön az S7. Abban az évben zárja majd le Magyarország az M85 monstre fejlesztéssorozatát is. Az autóút minden szakaszát 2010 után adták és adják át mintegy 138 kilométer hosszban, összesen közel 300 milliárd forint beruházási értékben. Sopron gyorsforgalmi bekötése tavaly decemberben megvalósult, nyártól a balfi, decembertől már a fertőrákosi csomópontig is használható az M85. A befejező szakasz kivitelezése folyamatban van – olvasható a közleményben.

Az ITM azt közölte, hogy a Viharsarok magas színvonalú közúti kapcsolatának kiépítése nem volt összefésülhető a gyakran indokolatlanul szűkmarkú Brüsszel támogatási kritériumaival. Így az M44 megvalósítását teljes egészében hazai forrás, a magyar költségvetés finanszírozza. 2021-ben az új Tisza-hidat is magába foglaló Lakitelek-Tiszakürt szakasz munkálatai értek célba. A fejlesztéssel az autóút már három megyét kapcsol össze, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok után benyúlik Bács-Kiskunba is. Tavaly tavasszal kezdődött meg és várhatóan 2024 elejéig tart a Szentkirályig tartó folytatás kivitelezése a kecskeméti visszakötéssel. Az M44 125 kilométeres főpályája és még majdnem 50 kilométernyi kapcsolódó közút összesen közel 400 milliárd forintból épül meg az évtized közepére.